KAPITÁNŮV POKLAD

Práce do soutěže Mladý obal na téma Všechno nejlepší.

Narozeniny jsou často spojené s obdarováním blízkého člověka něčím cenným, ať už finanačně či jinou hodnotou. Pokud dárek někde ukryjeme, stává se z něj poklad. Spousta z nás si v dětství hrálo na piráty, ukrývalo různé poklady a někteří v tom pokračují obdobným způsobem pomocí geocachingu. Touha po hledání ukrytého v nás přetrvává po celý život. Moje práce na toto reaguje a je navíc k základní funkci obalu také mapou - nezbytným prostředkem k nalezení pokladu.

Kapitánův poklad je speciální balení rumu, nápoje, který mohl být pro osamělé námořníky mnohdy větším pokladem než plná pokladnice zlata. Láhev dobrého alkoholu patří k tradičním dárkům, ale tímto balením obdarujete vašeho blízkého nejen dobrým pitím, ale také malým dobrodružstvím a hrou.

Po rozbalení naleznete na druhé straně obalu jednoduchou mapu (v tomto případě Prahy), do které zakreslíte pozici místa, kde jste ukryly láhev. Ta je navíc zabalena v textilním obalu, jež chrání lahev před poškozením a také ji lépe maskuje. Kromě označení pozice je také důležité dodat další nápovědu, ať už slovní či kreslenou. Napadlo mě také využít chytrý telefon, jakožto prostředek poskytnutí fotografické nápovědy. Po sejmutí qr kódu můžete pomocí aplikace nahrát fotografie (kupříkladu okolí či detailů místa úkrytu), které obdarovaná osoba poté nalezene pod dalším qr kódem. Jak dobrý bude úkryt a jak podrobná bude nápověda záleží už jen na vás.

Cena CZECHDESIGN

Cena Larse Wallentina

2015

TOMÁŠ CHLUDIL
© Tomáš Chludil 2019